sv.Lucie

4. prosince 2007 v 10:52 | Jana
Tak tenhle článek je určený pro mojí nej. kamaradku Lucinku mám tě moc rada :)))) 13. 12. - Svatá Lucie bývá líčena jako dcera bohatých a vznešených rodičů. Legenda vypráví, že se rozhodla pro panenský život, všechny nabídky k sňatku odmítala a svůj majetek rozdala chudým. Jednou si prý dokonce vypíchla oči, aby tak odradila dalšího z nápadníků, ale jako zázrakem jí byl zrak vrácen. Zklamaný a odmítnutý pohanský nápadník jí udal jako křesťanku a Lucie byla odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Stráže, které měli za úkol jí tam odvést, nedokázali se svatou Lucií hnout z místa. Nakonec jí podřízly hrdlo mečem a svatá Lucie kolem roku 304 zemřela.

Svatá Lucie je patronkou švadlen, kočích, sklenářů a brousířů. Je vzývána proti krčním chorobám a nejčastěji bývá vyobrazena s mečem, se svítilnou a miskou, na které jsou vidět dvě oči.

V předvečer svátku svaté Lucie chodívaly "Lucky" kolem stavení. Věřilo se, že postavou velká, bíle oděná "Lucka" chodila s nožem a dětem, které se o adventu nepostili, chtěla rozpárat břicha.
Někde chodilo po staveních Lucek více a děti, které se uměly hezky pomodlit obdarovávaly, ostatním hrozily metlou.

Svatá Lucie byla chápána také jako ochránce proti čarodějnicím. Na Moravě se proti čarodějnicím chránili tak, že od svátku sv. Lucie až do Božího narození odhodili jedno poleno dříví a takto odhozenými na den Božího narození zatopili.

Svátek sv. Lucie patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den prát ani příst. Věřilo se, že té přadleně, kterou by Lucka přistihla při práci, naplnila by komínem světnici prázdnými vřeteny a ty by musela obratem napříst. Na Valašsku dokonce vynášely přadleny své kolovraty ze světnice na půdu. Nezřídka se za Lucky převlékali sousedky a kontrolovaly jiné, zda nepředou či nederou peří. Těm, které přistihly při draní rozfoukaly peří po celé světnici a těm, které předly rozmotaly napředené nitě.
To je tradice jinak já o Lucce vlastnimy slovy: Luciku ty jseš opravdu kamaradka s kterou se člověk nenudi, jis pro me drogou nemužu bez tebe žít ty jseš baterka ktera umi lidi dobít energii. Jseš :mila,hodna,uprimna,spravedliva,starostliva,kamaradská, umis lidi vyslechnout a už se těším že na ty tvoje narozeniny jsi to užijem (malinkej problem nwm jestli se tam do tvyho pokoje vejdeme,ale to nevadi) nikdy nzapomenu na pouť na kterych jsme byly spolu. Jsi moje hvezdicka na mym nebičku a bez tebe bych se nevyznala ani v počítači.Umis dobre poradit a toho jsi vážím jsi SUPER SUPER SUPER a mám te mocinky ráda.A na naše večeri s plysaka a jak jsme vařily ty brambory to byla sranda, ty jsi moje pomosná ruka se kterou se nikdo nenudi. Tak toto jsme my
Doufám že se ti to bude libit.
Tady máš ještě jednu vzpominku na prazdniny. :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama